Pénzmosás elleni törvény – Pénzmosás elleni szabályzat könyvelőknek

Módosításra került a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.) és a módosítás 2020. január 10-én hatályba is lépett. A hatályba lépést követően a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet folytatók is a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda felügyelete alá tartoznak.

Mit jelent ez a felügyelet?

Minden állam köteles kijelölni egy központi egységet, amely az esetleges pénzmosásról szóló bejelentéseket fogadja, azokat megvizsgálja és ha szükséges, a bűnüldöző szerveknek továbbítja. Ez a központi egység a pénzügyi információs egység, angolul financial intellgence unit (FIU).

Ezt a szerepet Magyarországon a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala szervezetében működő Pénzmosás Elleni Információs Iroda látja el, tehát ez a szervezet a pénzügyi információs egység.

Pénzmosás elleni szabályzat

A pénzmosás elleni törvény (Pmt.) előírja, hogy (többek között) a könyvviteli szolgáltató a törvényben meghatározott kötelezettségek teljesítése érdekében köteles belső szabályzatot készíteni. A felügyeletet ellátó szerv ezt a belső szabályzatot jóváhagyja, ha az megfelel a jogszabályokban rögzített feltételeknek és a törvény céljával nem ellentétes. A szabályzat elkészítéséhez az alábbi link nyújt segítséget:

Pénzmosás elleni szabályzat – LETÖLTÉS ITT!

A kötelezően elkészítendő és alkalmazandó szabályzat alapján kell az ügyfeleket átvilágítani és pénzmozgásaikat figyelemmel kísérni. A gyanús eseteket elektronikusan jelenteni kell a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Központi Hivatala szervezetében működő Pénzmosás Elleni Információs Iroda felé.

Mikor kell az ügyfeleket átvilágítani?

Az ügyfél-átvilágítást kötelező alkalmazni az alábbi esetekben:

  • üzleti kapcsolat létesítésekor;
  • négymillió-ötszázezer forintot elérő vagy meghaladó összegű ügyleti megbízás teljesítésekor;
  • háromszázezer forintot meghaladó összegű, az EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS (EU) 2015/847 RENDELETE 3. cikk 9. pontjában meghatározott pénzátutalásnak minősülő ügyleti megbízás teljesítésekor;
  • pénzmosásra vagy terrorizmus finanszírozására utaló adat, tény vagy körülmény felmerülése esetén, ha átvilágításra még nem került sor;
  • ha a korábban rögzített ügyfél-azonosító adatok valódiságával vagy megfelelőségével kapcsolatban kétség merül fel;
  • ha az ügyfél-azonosító adatokban bekövetkezett változás kerül átvezetésre és kockázatérzékenységi megközelítés alapján szükséges az ügyfél-átvilágítás ismételt elvégzése;
  • háromszázezer forintot elérő, illetve azt meghaladó összegű pénzváltás esetén.

Látható tehát, hogy komoly feladat hárul a könyvelőkre. Ezt a kötelező feladatot folyamatosan kell ellátni a pénzmosás elleni belső szabályzat következetes alkalmazásával.

A pénzmosás elleni szabályzat jóváhagyása, beküldése

A belső szabályzat céljának tekintetében a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda felügyelete alá tartoznak a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői, adótanácsadói tevékenységet megbízási, illetve vállalkozási jogviszony alapján végzők.

Amennyiben a vállalkozás a könyvviteli szolgáltatást (tehát a Pmt. hatálya alá tartozó tevékenységet) korábban kezdte meg és belső szabályzatát már jóváhagyásra beküldte a felügyeleti szervnek, a módosítást (átdolgozást) már nem kell beküldenie.

Ha viszont a Pmt. hatálya alá tartozó tevékenységet a törvény módosítás hatálybalépését követően kezdi meg, vagy a tevékenység a módosítással kerül a törvény hatálya alá, a Pmt. 65. § (9) bekezdése alapján a szolgáltató a tevékenység megkezdését követő 45 napon belül köteles belső szabályzatot készíteni és azt a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda részére jóváhagyás céljából megküldeni. Ez az eljárás illetékmentes.