Pénzmosás elleni szabályzat 2021 – Gyakorlati teendők

Korábban közölt cikkünkben (itt olvashatja) már ismertettük, hogy módosult a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény (Pmt.).

A módosítás érinti a könyvviteli (könyvelői), adószakértői, okleveles adószakértői és adótanácsadói tevékenységet folytatókat is. Aki ezeket a tevékenységeket végzi, a pénzmosási törvény hatálya alá tartozik, tehát pénzmosás elleni szabályzattal kell rendelkeznie.

A 2017. évi LIII. törvény 65. §-a így rendelkezik:
65. § (1) Az e törvényben meghatározott kötelezettségek körébe tartozó feladatok teljesítésére a szolgáltató köteles belső szabályzatot készíteni.

Pénzmosás elleni szabályzat – Gyakorlati teendők

1. Azok a könyvelési szolgáltatók, akik már korábban elkészítették pénzmosási szabályzatukat (vagy innen azt letöltötték), majd jóváhagyásra beküldték a NAV-nak és azt a NAV jóváhagyta, már csak egy fontos dolguk maradt:

  • belső szabályzatukat a jogszabály változásnak megfelelően át kell dolgozni.

Az átdolgozott szabályzatot nem kell beküldeni sehova és nem is kell bejelenteni az átdolgozást. A lényeg az, hogy az ellenőrzés során a pénzmosás elleni szabályzat az érvényes jogszabályoknak megfelelő legyen (innen letölthető).

2. Azok a könyvelési szolgáltatók, akik még nem készítettek pénzmosási szabályzatot vagy nem küldték be jóváhagyásra a NAV-nak, célszerű ezt mielőbb megtenniük. A pénzmosás elleni törvény ugyanis egyértelműen kötelezővé teszi pénzmosás elleni belső szabályzat készítését. Célszerű figyelmesen elolvasni a 2017. évi LIII. törvény 65. §-át.

A törvény úgy fogalmaz, hogy a “szolgáltató tevékenysége megkezdését követő negyvenöt napon belül köteles belső szabályzatot készíteni és azt az 5. §-ban meghatározott felügyeletet ellátó szervnek jóváhagyás céljából benyújtani.

A fentiek alapján javasoljuk a belső szabályzat mielőbbi elkészítését és beküldését a NAV felé, még mielőtt a NAV újabb ajánlása a szabályzat tartalmára vonatkozóan megjelenne. A belső szabályzat elkészítéséhez a minta itt letölthető.

A most beküldött szabályzatból arra lehet következtetni, hogy a könyvelési szolgáltató nem régóta végzi ezt a tevékenységet, de ez még mindig jobb eset, mintha nem lenne pénzmosás elleni szabályzata.

Az elkészített pénzmosás elleni szabályzat jóváhagyásra – a belső szabályzat csatolásával – az alábbi linken küldhető be:
Pénzmosás elleni szabályzat beküldése

Pénzmosás elleni szabályzat – Kijelölt személy

A könyvelési szolgáltató a pénzmosási törvény szerint (31.§) köteles kijelölni egy vagy több személyt, aki a szolgáltató vezetőjétől, foglalkoztatottjától (vagy segítő családtagjától) érkező bejelentést a pénzügyi információs egység (NAV meghatározott szervezete) részére továbbítja. 

Ezt követően az erre kijelölt személy – aki a vezető is lehet – adatait a szolgáltató lejelenti a pénzügyi információs egység (NAV) felé. Ezt a jelentést a VPOP_KSZ17 elnevezésű elektronikus nyomtatvánnyal lehet megtenni.

Javasoljuk tehát, aki még a fentieknek nem tett eleget, mielőbb használja a VPOP_KSZ17 letölthető nyomtatványt a bejelentésre. Természetesen a pénzmosás elleni szabályzatában erről is rendelkeznie kell.

Pénzmosásra utaló adat, tény, körülmény bejelentése

Amennyiben már az adott szolgáltatónak van pénzmosás elleni szabályzata, és a kijelölt személy adatait is bejelentette (VPOP_KSZ17), érvényt szerezhet belső szabályzata előírásainak. Sajnos ez nem választási lehetőség, hanem kötelezettség, amelynek betartását adott esetben szigorúan ellenőrzik. A pénzmosásra vagy terrorizmus finanszírozására utaló körülmény esetén a szolgáltató részéről kijelölt személy köteles haladéktalanul bejelentést tenni. A bejelentést a VPOP_PMT17 nyomtatvánnyal teheti meg. Ez az ÁNYK keretrendszerben kitölthető és beküldhető jelentés.

A pénzmosás elleni szabályzat ellenőrzése

A NAV folyamatosan ellenőrzi a szabályzatok meglétét és azok tartalmát. A pénzmosás és a terrorizmusfinanszírozás megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2017. évi LIII. törvény 71. § (1) bekezdése alapján a Pénzmosás és Terrorizmusfinanszírozás Elleni Iroda, a végrehajthatóvá vált határozatokat  köteles közzétenni.

Ennek megfelelően, a NAV honlapján megtalálhatók és megismerhetők a szabály megsértésének vagy a hiányosságnak a jellegére, illetve a jogsértő személyére vonatkozó adatok, információk.

Itt, ezen a linken mindenki megnézheti a felügyeleti eljárás során hozott véglegessé vált vagy a jogorvoslatra tekintet nélkül végrehajthatóvá nyilvánított határozatokat és bírságokat.