A munkáltató lehetősége és felelőssége válsághelyzetben

Jól jelzi az újabb gazdasági válság mélységét az a tény, hogy a kormány a 47/2020. (III. 18.) Korm. rendeletében a koronavírus világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatását próbálja enyhíteni.

Mindenki számára egyértelmű, hogy a gazdaság általános lassulása és a kereslet csökkenése miatt a magyar vállalkozások is nehéz helyzetbe kerültek. A vállalkozásoknak számolni kell azzal, hogy munkavállalóik fizetését a bevételek elmaradása miatt csak korlátozott ideig képesek biztosítani.

Milyen támogatást kapnak a munkáltatók?

Az említett rendeletben megjelent, hogy a turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok gazdasági egységeiben, 2020. március, április, május és június hónapokra a munkáltató mentesül a munkabér utáni közterhek megfizetése alól. A munkabért terhelő járulékok közül kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékot kell fizetni, de annak havi mértéke nem haladhatja meg a 7.710 forintot.

2020. március 1-től 2020. június 30-ig terjedő időszakra nem kell turizmusfejlesztési hozzájárulást fizetni, amelynek bevallására és megállapítására sem kerül sor.

A taxis kisadózó vállalkozások 2020. március, április, május és június hónapokra mentesülnek a KATA megfizetése alól. 

Megoldás lehet a dolgozók elbocsátása?

A munkáltatók többsége nehéz helyzetbe került, hiszen elmaradnak azok a bevételek, amelyekből – többek között – a munkabér és közterhei eddig kifizethetők voltak. A gyárak, üzemek, éttermek, irodák és egyéb vállalkozások bezárása arról tanúskodik, hogy kevés vállalkozás rendelkezik a válság túléléséhez szükséges pénzügyi tartalékkal.

Mi lehet a következő lépés? Jó esetben a dolgozókkal történő megállapodás, rosszabb esetben pedig az elbocsátás.

A vállalkozások egy része úgy próbálja meg túlélni ezt a helyzetet, hogy a dolgozókkal fizetés nélküli szabadság kiadásában állapodik meg. 

Fizetés nélküli szabadság?

Fizetés nélküli szabadság kiadása jogszerűen csak úgy lehetséges, ha a dolgozó azt kérelmezi. A munkáltató nem küldheti el fizetés nélküli szabadságra a munkavállalóit csak azért, mert nehéz helyzetbe került. A megoldás mindenképpen a munkáltató és a munkavállaló megállapodása. Ezt a megállapodást mindenképpen írásban rögzíteni kell, amelyet megelőz a dolgozó ez irányú írásbeli kérelme.

Az alábbi linkekről letölthetők a megoldást jelentő dokumentumok és iratminták használata:

Fizetés nélküli szabadság kérelem minta 2020

Fizetés nélküli szabadság megállapodás 2020

Munkarend módosítás veszélyhelyzet miatt

Válságkezelő munkaügyi csomag 2020

 

A már említett 47/2020. (III. 18.) Korm. rendelet a Munka Törvénykönyve szabályait is felülírja, mert a munkáltató a munkaidő-beosztást az Mt. 97. § (5) bekezdése szerinti közlési szabályoktól eltérően is módosíthatja, távmunkavégzést rendelhet el és a munkavállaló egészségi állapotának ellenőrzése érdekében intézkedéseket tehet.